Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Baş Ağrısı Çeşitleri…Baş ağrısı, neredeyse herkesin hayatının bir döneminde tecrübe ettiği yaygın bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı, başın çeşitli bölgelerinde, farklı şiddetlerde ve sürelerde hissedilebilir. Baş ağrısının birçok farklı nedeni ve tipi vardır.

Baş Ağrısının Yaygın Nedenleri:

Gerginlik Baş Ağrısı: Stres, yorgunluk, göz yorgunluğu veya uzun süreli kas gerilmesi sonucunda meydana gelir. Genellikle başın her iki tarafında sıkıştırma ya da baskı hissiyle karakterizedir.
Migren: Şiddetli, zonklayıcı baş ağrısıdır ve genellikle başın tek bir tarafında hissedilir. Mide bulantısı, kusma ve ışığa veya sese karşı hassasiyet eşlik edebilir.
Küme Baş Ağrısı: Çok şiddetli ve zonklayıcıdır, genellikle gözün etrafında veya arkasında hissedilir. Krizler halinde meydana gelir ve genellikle aynı saatlerde başlar.
Sinüzit Baş Ağrısı: Sinüs enfeksiyonundan kaynaklanır. Alında, yanaklarda veya gözlerin arasında baskı veya dolgunluk hissi olabilir.
Travma Sonrası Baş Ağrısı: Baş yaralanması veya travması sonrası ortaya çıkar.

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş ağrısı kendi içerisinde 14 ana grupta toplanır. Bunun yanında yüzlerce alt gruba ayrılan bir sağlık sorunudur. Temelde başka bir sağlık probleminden kaynaklanma ya da doğrudan baş ağrısı şeklinde kendini gösterir. Toplumda sıklıkla karşılaşılan baş ağrısı çeşitleri ise; migren, gerilim tipi ve kümelenme baş ağrılarıdır.

Altta yatan herhangi bir sağlık sorununun olmaması ve ağrının doğrudan baş ağrısı tablosu şeklinde gerçekleşmesi halinde primer baş ağrısından bahsedilebilir. Bu ağrılar genellikle gerilim tipi, migren ve küme şeklinde meydana gelebilir. Sekonder baş ağrıları toplam baş ağrısı vakalarının %10’luk bir kısmını oluşturur. Beyin tümörleri, beyin damar hastalıkları, göz hastalıkları, menenjit ve sinüzit gibi farklı hastalıklar nedeniyle meydana gelen bir durumdur.

Küme tipi baş ağrıları çoğunlukla gözün arka kısmında oluşan ağrılar sebebiyle meydana gelir. Bu baş ağrılarında burun akıntısı, göz sulanması gibi durumlar söz konusu olabilir. Küme tipi baş ağrılarında ağı zonklayıcı yapıda olmaz ve yüzün tek bir tarafında meydana gelir. Bu ağrı meydana geldiğinde uzun süreler devam edebilir. Çoğunlukla 6 hafta gibi bir sürede geçer.

Son derece ciddi seyreden migrende çoğunlukla başın bir kısmında zonklayıcı ağrı söz konusu olur. Migren durumlarında ağrılar, ses, ışık ve gürültü ile beraber artar. Bazı vakalarda bulantı ve kusma gibi durumlarda söz konusu olur. Boyun omurlarının normalden farklı bir şekilde gelişim göstermesi halinde bu alanda özel kavisin kaybolması durumları söz konusu olabilir. Bu da boyun düzleşmesine sebebiyet verir. Anormal yapılı omurlar nedeniyle baş ağrısı sorunları söz konusu olabilir. 

Gök gürültüsü tipi baş ağrısı, ani bir şekilde meydana gelir. Son derece şiddetli ve sinsi ağrılardır. Bir anda ortaya çıkan bu ağrılar yaklaşık 5-10 dakika kadar devam eder. bu ağrı çeşidinde genellikle kan damarları ile alakalı problemlerden şüphelenilir. Bu sebeple ani bir şekilde müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Bunun haricinde yoğun egzersiz programları, stres, aşırı yorulmak, gerilim, yüksek tansiyon, sinir gibi sebeplerle de farklı karakterde baş ağrıları meydana gelebilir. 

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir En Çok Bilinen Baş Ağrısı Çeşitleri...

En Çok Bilinen Baş Ağrısı Çeşitleri

Baş ağrısının sebebi altta yatan hastalıklara ve baş ağrısı çeşitlerine göre farklılık gösterir. Sekonder tip baş ağrılarında çoğunlukla altta yatan farklı hastalıklardan ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle ağrı durumları söz konusu olur. Özellikle mevsim geçişlerinde baş ağrısı durumlarında artış meydana gelir. Tümör, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, sinüzit, kulak enfeksiyonu ve grip gibi çeşitli hastalıklar da sekonder baş ağrılarının gelişmesine neden olur. Baş ağrısına neden olan durumlar;

 • Gözde bozukluk
 • Menenjit, grip, nezle, beyin iltihabı
 • Az su tüketimi
 • Şiddetli çarpma ve travma durumları
 • Uzun süre aç kalmak
 • Sürekli ağrı kesici kullanımı
 • Çok fazla efor sarf etme
 • Yetersiz ve kalitesiz uyku durumu
 • Stres ve gerginlik durumları
 • Basınç farklılıkları
 • Adet dönemi
 • Hamilelik

Baş ağrısı durumlarında genellikle çok yönlü tedaviler tercih edilir. Temel olarak altta yatan sebepler tedavi yöntemlerini belirler.Baş Ağrısı Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Baş Ağrısı İçin Okunacak Dualar Nelerdir? Baş ağrısı için hangi dua okunur?

Baş Ağrısı Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Baş Ağrısı İçin Okunacak Dualar Nelerdir? Baş ağrısı için hangi dua okunur?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir