Bakan Bayraktar'dan doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında doğalgaz ve elektrik fiyatlarında artış olmayacağını belirterek, Gabar'da üretilen petrolün 100 bin varile ulaştığında 3 milyar dolarlık ekonomik hacim yaratacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, NTV Ankara temsilcisi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtlıyor.

Bakan Bayraktar'ın açıklamaları şöyle:

Gabar'a giden yol Türkiye Petrolleri 2016 yılında günlük 33 bin varil petrol ve 600 bin metreküp doğalgaz üreten milli şirketimizdi. 2016 yılında ulusal enerji ve madencilik politika ve strateji değişikliği çalışmalarına başladık.

“TERK COĞRAFYALARI ZİYARET EDİP FARKLI BİR DEĞERLENDİRME YAPMAYA KARAR VERDİK”

Ve karar çerçevesinde oluşturduğumuz stratejik tedbirleri uygulamaya başladık. Arama ve üretimde stratejik hedefler belirliyoruz. Bir; Türkiye'de ziyaret edilmeyen coğrafya kalmayacak. Daha önce ziyaret edilen ve terkedilen coğrafyalara giderek bunları farklı bir derecelendirmeyle değerlendirmeye karar verdik. Gabar bu stratejinin sonucudur.

“Kendi filomuzu oluşturduk”

İkinci nokta; Özellikle derin denizlerin keşfinde gemilerimizle mutlaka denizlerde olacağız dedik. O güne kadar Akdeniz'de herhangi bir araştırma yapmamıştık. Karadeniz’e de aramalar oldu ama uluslararası firmalarla da aramalar yaptık. Kendi filomuzu oluşturarak Türkiye Petrolleri'ni dünyanın en büyük gemi filolarından birine sahip bir şirket haline getirdik.

“GABAR CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KEŞFİDİR”

Gabar'ın keşfi Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfidir. Şırnak ilimiz açık ara Türkiye'nin en fazla petrol üreten ili haline geldi. Türkiye Petrolleri 2016 yılı başında 33 bin varil petrol üretti. Bugün sadece Gabar'ın günlük üretimi 40 bin varili aştı. Hedefimiz yıl sonuna kadar Gabar'ın günlük 100 bin varil üretimine ulaşmak. Bu konuyla ilgili yoğun çalışmalar devam ediyor. Gabar'da 100 bin varile ulaştığınızda, güncel petrol fiyatlarından bahsedecek olursak, 3 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklük söz konusu. İthal etmiyoruz, ülkemizde kalıyor.

Hakkari'de, Van'da, Gabar'ın kuzeybatısında ve hemen sınırda kazmayı planladığımız kuyular var. 2024 yılı için çok iddialı bir arama programımız var. 2024 yılında 140 kuyu açacağız. İnşallah buradan mevcut rezervlerimize yenilerini ekleyeceğiz.

IRAK-Türkiye BORU HATTI

Irak-Türkiye boru hattı, Irak'la 1970'li yıllara dayanan komşuluk ilişkilerimizin bir yansımasıdır. Bölge ve dünya petrol piyasası için önemli bir proje… Irak'taki savaşlardan dolayı durdurulan işler vardı. Sınırlarımız içindeki hattı her zaman verimli tuttuk. Bu hattın tamamının bakımı için bir çalışma yaptık. Depremden etkilenen yerlerde gerekli bakımları tamamladık.

Geçen yıl ekim ayında dünyaya duyurdum. Boru hattımızın 4 Ekim 2023 itibarıyla teknik olarak işletmeye hazır olduğunu söyledim. O gün itibarıyla hala boru hattından bir akış yok. Irak'la devam eden bir davamız var. Sorunlardan Türkiye sorumlu değildir. Burada Kuzey Irak yönetimi ile merkezi hükümet arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklanan bir sorun var.

Cumhurbaşkanımız Pazartesi günü Bağdat'ı ziyaret edecek. Biz de heyette onun yanında olacağız. Bu hattın tamamen kullanılmasını istiyoruz. Irak petrolünün ve Türkiye'nin ürettiği petrolün Ceyhan'a ulaşması gerekiyor.

SOMALİ'DE PETROL ARAMALARI

Somali, petrol rezervlerine sahip olabileceğini düşündüğümüz bir sahil bölgesi. Sismik çalışmalara başlayacağız, 2025 yılında derin deniz sondajı yapmak istiyoruz.

DOĞAL GAZA DESTEK DEVAM EDECEK Mİ?

Sosyal desteğe ihtiyaç duyan gruplara destek olmaya devam edeceğiz. Belki tüm kesimlerin desteklenmesi gibi bir süreç doğru olmayabilir. Maliyetleri bir ölçüde karşılamamız gerekecek. İmkanlarımız dahilinde burada yapabileceğimiz her şeyi yapmaya devam edeceğiz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir