Ayak burkulmasına ne iyi gelir? Ayak burkulması nasıl geçer? Ayak burkulmasına iyi gelen şeylerAyak burkulması nedir?

Ayak bileği eklemi, bacak ve ayak bölgesini güçlü bir şekilde birbirine bağlayarak hareketli bir alan oluşturur. Kemik ve esnek liflerin oluşturduğu eklem bölgesine yaptığı basınç nedeniyle bu bölgede deformasyonlar meydana gelebilir. Bu liflerin deformasyonuna ayak burkulması denir.

Ayak burkulmalarına ne iyi gelir?

Ayak bileği burkulmasının ardından kırığınızla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, bir doktora danışmalısınız. Bunun dışında hafif ve orta derecede burkulmanız varsa birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Ayak burkulmasına iyi gelen şeyler şunlardır:

– Buz, ayak burkulmaları için etkili ve basit yöntemlerden biridir. Burkulan bölgeye buz torbası uygulanır ve ağrı ile birlikte şişliğin de azalmasına yardımcı olur.

– Ayak bileğinizi yüksekte tutmak şişliği azaltabilir. Ayağınızın altına bir yastık koyup yukarı kaldırmak, daha az kan birikmesi olacağından, burkulan yerde daha az şişmeye neden olur.

– Şişliği en aza indirmek için lastik bant kullanılabilir. Burkulan bölgeye çok sıkı olmamak kaydıyla lastik bantlar sarılabilir.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir Ayak burkulmasına ne iyi gelir Ayak burkulmasına ne iyi gelirAyak nasıl burkulur?

Ayak burkulması genellikle müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Ancak burkulma sonrası ağrıyı azaltmak ve hafifletmek için bazı yöntemler uygulanabilir.

Ayak bileği burkulmasından sonra kesinlikle üzerine basılmamalı ve sırt üstü rahat bir şekilde yatırılmalıdır. Ayrıca kan dolaşımını dengelemek ve şişliği azaltmak için ayak kısmı bir yastık yardımıyla baldır seviyesinin üzerine çekilebilir. Bunların dışında doktorlar tarafından verilecek ağrı kesiciler de ayak burkulmasının neden olabileceği ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

Ayak burkulmasından sonra ağrı sık sık ve şiddetli bir şekilde devam ediyorsa mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Burkulma tedavisinde öncelikle ayakta oluşan ödem giderilir. Bilek hasarı manuel olarak incelenir. Burkulma şiddetli ise, kapsamlı bir araştırma yapılır. Gerekirse tomografi veya ultrason gibi tetkikler de yapılır. Gerekirse cerrahi operasyonlar uygulanabilir.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir Ayak burkulmasına ne iyi gelir Ayak burkulmasına ne iyi gelirAyak burkulmalarına iyi gelen şeyler

Ayak burkulması birçok kişinin günlük hayatında yaşadığı durumlardan biridir. Genellikle evde birkaç yöntemle ağrı ve şişlik giderilebilir. Ayak bileğine iyi gelen şeylerden biri de zeytindir. Zeytin ile ayak burkulmalarını azaltabilirsiniz. Zeytin, soğan, tuz ve sarımsak burkulan bölgeye sürülebilir.

Ayak burkulmasına iyi gelen doğal tedavi yöntemlerinden biri de lahanadır. Lahana ayak ağrısını azaltır ve kısa sürede iyileşmesini sağlar. Haşlanmış lahana sıcakken bileğe dolanabilir.

Evde uygulanabilecek yöntemlerden biri de soğan yöntemidir. 2 adet soğan ve 2 su bardağı zeytinyağı kavrulur ve çıkık bölgeye sarılır. Bu yöntemle burkulan bölge hızla iyileşebilir.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir Ayak burkulmasına ne iyi gelir Ayak burkulmasına ne iyi gelirAyak burkulmasının belirtileri nelerdir?

Bir ayak burkulmasının belirtileri şunları içerir:

– Ayak kemiği yakınında hissedilen ağrı ve hassasiyet

– Yürüme ve aktivite sırasında hissedilen ağrı

– Morluk ve şişlik

– Ağrı verildiğinde acı hissi

– Adım alamama

– Dokunma hassasiyeti

Ayak burkulması doğru tedavi yöntemleri uygulanarak kısa sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ağrı tamamen geçene kadar uygulanması gereken buz tedavisinin yanı sıra istirahat ile birkaç gün içinde iyileşme gözlenebilir. Ancak kanayan bir burkulma veya kırığa dönüşen bir burkulma varsa ameliyat gerekir. Bu nedenle, bir doktora danışmalısınız. Ameliyat varsa iyileşme süresi daha uzun sürer.Su hasadı nedir, neden yapılır?  Ayakta mesane nasıl tedavi edilir, nasıl tedavi edilir?

Su hasadı nedir, neden yapılır? Ayakta mesane nasıl tedavi edilir, nasıl tedavi edilir?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir