Avrupa Komisyonu, Ukrayna ve Moldova’ya AB üyeliği için aday ülke statüsü verilebileceğini açıkladı

Avrupa Komisyonu, AB üyeliği yolunda Ukrayna’ya aday statüsü verilmesi yönündeki öneriyi kabul etti.

REKLAM

Avrupa Komisyonu, Ukrayna’ya AB üyeliği için aday statüsü verilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen, şunları söyledi: “Ukrayna, AB perspektifini hak ediyor ve aday ülke olmayı hak ediyor. Çok iş yapıldı ama yapılacak da çok iş var.” dedi.

Komisyon ayrıca Moldova’ya aday statüsü verilmesini de tavsiye etti. Gürcistan’ın adaylık durumu daha sonra yeniden değerlendirilecek.

Komisyonun kararı, AB’nin başlıca üye ülkeleri Almanya, Fransa ve İtalya’nın liderlerinin Kiev’e yaptıkları ziyaret sonrasında alındı. Ziyaret sırasında liderler Kiev’in adaylığına desteklerini açıkça ifade ettiler.

Komisyonun aldığı karar, uzun yıllar sürecek katılım sürecinin ilk adımını oluşturuyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Moldova’ya “önemli reformlar” uygulaması halinde AB aday statüsü verilmesini önerdiğini söyledi.

Leyen, “Liderlerinin ekonomik reformlara ve yolsuzlukla mücadeleye olan bağlılıklarını sürdürmeleri koşuluyla, ülkenin (Moldova) adaylık koşullarını karşılama potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.

“Aday ülke” statüsü verilmesine ilişkin görüşlerin Kopenhag kriterleri ve “liyakat” esas alınarak benimsendiğini belirten von der Leyen, bu ülkelerin yapması gereken çok sayıda reform olduğunu hatırlattı.

Liderler, kararı resmileştirmek için 23 ve 24 Haziran’da yapılacak Avrupa Konseyi zirvesinde son sözü söyleyecek.

Von der Leyen, Moldova’ya da Ukrayna gibi “aday ülke” statüsü verilmesini istiyordu.

Moldova’nın ekonomi ve kamu yönetimi gibi alanlarda yapacak çok işi olduğunu belirten von der Leyen, ülkenin yakın geçmişte reformlara yönelik önemli adımlar attığını ancak önümüzdeki dönemde bir dizi önemli reform yapmak zorunda kalacağını söyledi. önümüzdeki dönem.

Von der Leyen, “Ülkenin liderleri bu yönde ilerlerken, Moldova’nın gereksinimleri karşılama potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz” dedi. dedi.

AB Komisyonu’nun Gürcistan’ın adaylığına ilişkin görüşü Ukrayna ve Moldova’dan farklıydı.

Gürcistan’a Avrupa perspektifi verilmesini isteyen Von der Leyen, “aday ülke” statüsü değerlendirmesinin ileri bir tarihte yapılmasını önerdi.

Von der Leyen, “Ülke artık yapısal reformlara ve AB’ye yönelik kesin bir yol çizmek için siyasi olarak birleşmelidir” dedi. dedi.

Zelenskiy: Avrupa projesi Ukrayna olmadan tamamlanamaz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in ziyareti sırasında Avrupa projesinin Ukrayna olmadan tamamlanamayacağını söyledi.

Von der Leyen’in liderliğinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Zelenskiy, “Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerimizi yakın gelecekte sizinle yeni bir düzeyde iletişim kuracağımıza inanıyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir