Avrupa ekonomisinde ibre olumlu yönde

Euro bölgesi ve Avrupa Birliği son 10 yılda hızla büyüdü ve bu büyümenin bu yıl ve sonrasında da devam etmesi bekleniyor.

Avro bölgesi ve Avrupa Birliği’nin son 10 yılda hızla büyüdüğünü biliyor muydunuz?

Ve büyümenin bu yıl ve sonrasında da devam etmesi bekleniyor… Ancak GSYİH (gayri safi yurtiçi hasıla) tahmininin doğruluğunu kanıtlamak için bu gelişmenin Avrupa Birliği’nin 28 ülkesinin tümünün vatandaşlarını etkilemesi gerekiyor.

Ekonomistler GSYİH’yı bir arabanın hız göstergesine benzetiyor; size hızınız hakkında bilgi verir, ancak bir arıza, motor arızası veya olası bir kaza hakkında hiçbir şey göstermez.

Bay Star Trek Spock’ın dediği gibi, “Yetersiz nitelikler her zaman tehlikeyi davet eder.” Bunun için ufukta yansıtılan bazı göstergeleri bir araya getirdik.

Avrupa Komisyonu’nun en son tahmin merceğinden baktığımızda, büyümenin devam etmesi bekleniyor.

Küresel ekonominin gelişmesi tüketicileri ve işletmeleri de olumlu etkiliyor.

Petrol ve gıda fiyatları yükseldikçe manşet enflasyon yükselecek, çekirdek enflasyon ise düşük kalmaya devam edecek.

Ancak, Avrupa tüketici talebinin 2018’de artmaya devam etmesi bekleniyor.

…endüstriler, sektörler ve ülkeler arasında büyümeye devam etmeye yardımcı olmak için.

Düşük maliyetli finansmana erişim de işletmelere yardımcı olmalı, böylece yatırımın artmasına yardımcı olmalıdır.

Bu, şirketlerin güçlü bir avroya rağmen dünyadaki tüketicilere daha fazla ihracat yapabileceği ve daha fazla iş yaratabileceği anlamına gelir.

2018 yılında tüm AB ülkelerinin ekonomisinin büyümesi bekleniyor.

Ancak riskler devam ediyor… Brexit’ten jeopolitik gerilimlere ve mali kuralların daha da sıkılaştırılmasına kadar… Her şey gelecek yıla bağlı.

Bu bir bakış açısı. Paris merkezli Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün genel sekreteri Angel Gurria’dan farklı bir görüş alacağız.

Maithreyi Seetharaman, Euronews:

_Bay Gurria, sizden Avrupa’nın kalkınmasındaki zorlukları anlatan bir nesne getirmenizi istedik, siz iki nesneyle geldiniz. Bunları bize açıklar mısınız lütfen?
_

**Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Angel Gurria:
**

Avrupa’yı kolayca hafife alabilirsiniz, ancak iskelenin altına bakın. 3 yıl Avrupa’ya gitmek için para biriktirip sonra Notre Dame kilisesine, Milano Katedrali’ne ya da Köln Katedrali’ne gittiğinizde hepsinin iskelelerle kaplı olduğunu görürsünüz. Ama 3 yıl sonra baktığınızda her şeyin bittiğini göreceksiniz. Her zaman kendini yeniden icat eden, planlayan, güçlendiren ama her zaman miğfer ve mala ile ilerleyen Avrupa’nın somut vizyonu budur!

Maitreyi:

Bunu tahmin etmemiştik ama Giovanni Magi’nin inşaat sektörünün İrlanda’daki ekonomik toparlanmayı nasıl yönlendirdiğine dair analiziyle aynı zamana denk geldi. Sizce bu İrlanda’nın dönüşü mü, yoksa bazılarının dediği gibi ‘Celtic Phoenix’, yani küllerinden yeniden doğan İrlanda mı?

Bugün Dublin’de nereye bakarsanız bakın vinçler göreceksiniz!

Mali kriz 2008’de İrlanda’yı vurduğunda, çekici olmayan bir manzaraydı.

İnşaat önemli ölçüde yavaşladı, neredeyse tamamlanma noktasına geldi.

Ancak Celtic Tiger, 2013’te yavaş, sağlam ve istikrarlı bir şekilde geri döndü.

**İnşaat Endüstrisi Federasyonu Başkan Yardımcısı Frank Kelly:
**

İnşaat verimliliği zirve yaptığında GSYİH’nın yaklaşık %25’ini ve durgunluk döneminde %3’ünü yapıyoruz. Şu anda yüzde 6 ila 7 arasında işlem yapıyoruz, ancak ekonomistler yüzde 12 ila 15 arasında olacağımızı tahmin ediyor, bu da sürdürülebilir inşaat getirileri elde etmeye hala açık olduğu anlamına geliyor.

Stoklardaki artış da diğer göstergeler arasındadır. Geçen yıl ihracat rekor kırdı; hanehalkı harcamaları artıyor, işsizlik kriz öncesi seviyelere yaklaşıyor ve ücretler artıyor. Peki sektör bunun büyüme için iyi bir işaret olduğunu düşünüyor mu?

Frank Kelly:

Özel sektör ile devlet ve altyapı arasında denge kurmaya çalışma bilinci var. Diğer her şeyin olması için altyapı kesinlikle gereklidir.

Bu büyümeyi sürdürülebilir kılmak ekonomi için hayati önem taşıyor ve İrlandalıları benzersiz kılan bazı yönler var.

Giovanni Maggi, Euronews:

_İrlanda’da ağırlıklı olarak vergilendirme nedeniyle yerleşen büyük çok uluslu şirketlerin faaliyetleri, İrlanda ekonomisinin büyüme verilerini çarpıtıyor. Bu firmaların yurt dışındaki fason üretim miktarlarını çıkarsanız bile, yurt içi büyümeye ilişkin gerçek rakam halen Avrupa ortalamasının iki katı.
_

Ancak Brexit’ten yeni mali kurallara kadar pek çok büyük zorluk önümüzde!

İrlanda Cumhuriyeti Baş Ekonomisti Simon Barry:

Elbette tam olarak ne tür bir Brexit senaryosuyla karşı karşıya kalacağımız bilinmiyor – İrlanda perspektifinden bakıldığında belirsizliğin ve risklerin ana kaynağı bu. Daha sert bir Brexit’in daha ciddi ekonomik sonuçları olacaktır. Ancak Brexit’in orta ve uzun vadeli etkilerine rağmen İrlanda ekonomisi büyümeye devam edecek.

Ama tabii ki her şey, yapının kaçınılmaz küresel risklere karşı ne kadar güçlü olduğuna bağlı.

Maitreyi:

Orta vadeye baktığımızda ücret artışlarının olmadığını görüyoruz; Düşük enflasyonunuz var, bunu bir sorun olarak görüyor musunuz?

Angelo Guria:

Maaş Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Meksika’da bir sorun olmuştur. O zaman neden? Çünkü her şeyden önce ek istihdam yaratma imkanı vermeyen ve tam tersi yönde hareket eden bir teknoloji var. Temel olarak, bu ihtiyaçları karşılayabilecek uygun ve vasıflı çalışanların olduğu, iş yapmak için çekici bir ortam yaratmaya çalışıyorsunuz. İşgücündeki çalışanların yüzde 10 ila 14’ünün önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde yerinden olma riski altında olduğunu ve kalan yüzde 30’unun günlük faaliyetlerinde kesintiye uğrayabileceğini hesapladık.

Maitreyi:

Ticaret savaşlarının başlamasını Avrupa için bir risk olarak görüyor musunuz ve Avrupa’nın iç talebi karşılamaya ne kadar bağlı olduğunu düşünüyorsunuz?

**Angelo Guria:
**

Bütün savaşlar kötüdür! Sorunu çözmek için diyaloga giriyorsun… neden, yoksa sert tepkiler olur! Her seferinde, her yıl, iki yılda bir, asıl sorunu çözmezseniz tepkiler alevlenir. Avrupa bu aşamada bir ticaret savaşında değil! Umarım o da değildir! Ama soru şu ki, bir plan nasıl gidiyor?

Maitreyi:

Kilit üyelerinden biri ayrılırsa Avrupa ne yapar? Sizce en büyük risk nedir? Brexit, Amerika ile ilişkiler mi yoksa başka bir şey mi?

Angelo Guria:

Amerika ile ilişkiler çok önemli çünkü Amerika bizim çok ama çok önemli bir müşterimiz! Brexit bölücüdür. Birleşik Krallık her zaman Avrupa’nın en önemli ticaret ortaklarından biri olacak ve tüm Avrupa için çok önemli bir ekonomik gerçeklik olmaya devam edecek.

Ekonomik toparlanma mücadelesinde 10 yıl kaybedildi ve bunun kalıntılarını hala görmek mümkün. Artan eşitsizlik ve hükümetlerin kurumlarına karşılıklı güveninde çarpıcı bir düşüş var.

Maitreyi:

Sevgili Gurria, bizimle paylaştığınız yorumlarınız ve programımıza katılımınız için çok teşekkür ederiz. Bir sonraki toplantımızda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir