Avrupa Birliği, yabancılar için serbest dolaşımı kolaylaştırmaya hazırlanıyor

Tüm AB üye hükümetlerinin onayını gerektiren bu mevzuatın Şubat 2024’e kadar, yani bir sonraki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce kabul edilmesi gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu (AP), AB üyesi olmayan bir ülkeden çalışmak için gelen yabancılar için uzun süreli ikamet statüsü elde etmek için gereken süreyi 5 yıldan 3 yıla indirme niyetini açıkladı.

Tüm AB üye hükümetlerinin onayını gerektiren bu mevzuatın Şubat 2024’e kadar, yani bir sonraki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak siyasi gruplar arasında özellikle göç sorunu nedeniyle çıkan tartışmalar hükümetlerin süreci yavaşlatmasına neden olabiliyor.

AB’de uzun süreli ikamet statüsünü nasıl elde edersiniz?

AB’de bu statüyü elde etmek için yabancıların bir AB üye ülkesinde en az beş yıl yaşamış olmaları gerekir.

Bu sürenin hesaplanmasında yabancının 6 ay kesintisiz yurt dışına “çıkmaması” ve yurt dışında geçirilen toplam sürenin 10 ayı “geçmemesi” şartı aranır.

Sağlık sigortasının yanı sıra “istikrarlı ve düzenli ekonomik kaynaklara” sahip olduklarını da kanıtlamaları gerekir.

Yabancıların ayrıca bazı Üye Devletlerde dil yeterlilik sınavını geçmeleri ve yaşadıkları ülkeye entegre olduklarını göstermeleri gerekmektedir.

Uzun dönem ikamet iznine sahip yabancılar, vatandaş olmadıkları için diğer üye ülkelere seyahat etmek istediklerinde vize almak zorundadır.

Değişiklikler AB üyesi olmayan vatandaşlar için neleri içeriyor?

Az bilinen AB yasasına göre, üçüncü ülke vatandaşları, bir AB ülkesinde ‘yasal olarak’ en az beş yıl yaşamışlarsa, teorik olarak AB’de uzun süreli ikamet statüsüne hak kazanırlar.

Avrupa Parlamentosu (AP) ise bu sürenin 5 yıldan 3 yıla düşürülmesini önermiş ve yabancıların farklı üye devletlerde kalışlarını birleştirme olanağına sahip olması gerektiğini savunmuştur.

Bu anlaşmanın amacı, AB’de uzun süre ikamet eden AB dışı vatandaşların “entegrasyonunun kolaylaştırılması”dır.

AP, farklı zamanlarda yabancıların Ukraynalı mülteciler gibi eğitim almış, mevsimlik işçi olarak çalışmış veya sığınma talebinde bulunmuş olabileceğine de dikkat çekti.

Değişen bir diğer konu ise, yeni statünün tüm AB üye ülkelerine kapıları açması.

Yabancılar bu ülkeleri ziyaret edebilecek, iş bulabilecek ve yerleşme imkanlarından yararlanabilecek.

Avrupa Parlamentosu’nun sivil özgürlükler komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, “Yeni kurallara göre, AB’de uzun süreli ikamet statüsüne sahip yabancılar, piyasa kontrolleri gibi uygulamalar olmadan çalışmak veya okumak için ikinci bir üye ülkeye taşınabilecekler. veya entegrasyon gereksinimleri.”

Bundan sonra ne olacak?

Avrupa Parlamentosu tutumunu netleştirdi. Akabinde üye devletler bu konudaki tutumlarını belirleyecek ve düzenlemenin nihai metnini ortaya çıkarmak için AP ile müzakere edecekler.

Yeni mevzuatın Şubat 2024’e kadar, yani önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce tamamlanması gerekiyor.

Avrupa istatistik ofisi Eurostat’ın 2021 verilerine göre AB ülkelerinde 23,7 milyon AB dışı vatandaş yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir