Antik Mısır’da işe gelmeme sebepleri ortaya çıktı: Bira yapmak, akrep sokması…

MÖ 1250 yılına tarihlenen kırık bir çömlek parçası üzerindeki yazılara göre, işçilerin işe gelmemek için ilginç bahaneleri vardı.

NTVtarafından aktarılan habere göre, II. Ramesses döneminde tutulan kayıtlara göre, eski Mısırlılar, işçilerin işe gitmediği günleri not ediyorlardı.

280 günlük çalışma süresi boyunca 40 işçinin orada bulunduğu, British Museum’un elinde bulunan tabletlere kaydedildi. İşçilerin herhangi bir nedenle işe gelmemesi durumunda, belirli nedenler ve tarihler not edildi.

BİRA YAPMAK BİR MOTİVASYONDUR

Bu belgelere göre işe gitmeme nedenleri arasında eski Mısır’da bira yapımı gibi önemli sayılan nedenler de yer alıyordu. Mısır piramitlerini inşa eden kölelere de günlük ücret olarak bira verildiği biliniyor.

NEDENLER ARASINDA AKREP SOKMALARI DA BULUNMAKTADIR

Belgelere göre Pennub isimli bir işçi, annesi hasta olduğu için işe gitmiyor. Seba isimli işçi akrep sokması nedeniyle mesaisini kaçırıyor.

Eşinin, kızının kanaması nedeniyle işe gelmeyen işçiler de var. Tarihçilere göre bu, kadınların adet dönemini ifade eder. Modern zamanlarda bir akrabanın adet dönemi işe gelmemek için bir mazeret olarak kabul edilmese de, kayıtlar eski Mısır’da erkeklerin bu dönemde evde daha fazla sorumluluk üstlendiğini gösteriyor.

ANNE AKRABADIR

Devamsızlığın Mısır’a özgü nedenleri de var. Bunlardan en önemlisi bir akrabanın mumyalanmasıdır. Mısırlılar akrabalarını mumyalayarak gömdüler ve görünen o ki işçiler cenaze işi için işe gitmediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir