Amerikalı Müslümanlar Beyaz Saray'ın iftar davetini reddetti

Geniş katılımlı iftarın iptal edilmesinin ardından Başkan Joe Biden, yönetimindeki üst düzey Müslüman yetkililer, First Lady Jill Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi ve bazı Müslüman liderlerle bir araya geldi.

REKLAM

Ramazan ayında geleneksel olarak Beyaz Saray'da düzenlenen iftar yemeğine davet edilen Müslüman kanaat önderleri, daveti Gazze'deki savaş nedeniyle reddetti. Katılımın olmayışı nedeniyle etkinlik sade bir toplantıya dönüştü.

Bazı konuklar daveti reddederek Müslüman toplumunun Biden'ın İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına yönelik politikasından duyduğu hayal kırıklığını vurguladı.

Al Jazeera kaynakları, başlangıçta katılmayı kabul eden bazı isimlerin, Müslüman toplumundan gelen tepkiler üzerine kararlarından geri döndüğünü söyledi.

Direktör yardımcısı Edward Ahmed Mitchell, “Amerikan Müslüman toplumu, İsrail hükümetinin Gazze'deki Filistin halkını aç bırakmasına ve katletmesine izin veren Beyaz Saray ile ekmeği paylaşmamızın bizim için tamamen kabul edilemez olacağını uzun süredir söylüyor” dedi. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR).

Geniş katılımlı iftarın iptal edilmesinin ardından Başkan Joe Biden, Müslüman liderlerle bir araya geldi ve ardından yönetiminin üst düzey Müslüman yetkilileri First Lady Jill Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve kocasıyla akşam yemeği yedi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “Başkan Biden, toplum için önemli konuları tartışmak üzere Müslüman toplumun liderleriyle bir toplantıya ev sahipliği yapacak” dedi ve bu liderlerin akşam yemeği yerine toplantı yapmayı tercih ettiğini açıkladı.

Katılımcılardan biri olan ve Gazze'de en az üç hafta geçiren acil servis doktoru Dr. şunları söyledi: Thaer Ahmad, CNN'e Salı günkü toplantı bitmeden oradan ayrıldığını söyledi.

Ahmad, “Toplantıma ve bu süreçte acı çeken ve öldürülen tüm insanlara duyduğum saygıdan dolayı toplantıyı terk etmek zorunda kaldım” dedi.

Amerikalı Müslüman savunuculuk grubu Emgage Action, Biden'ın “İsrail'e koşulsuz askeri yardıma devam etmesini” ve bunun “destansı boyutlarda bir insani felakete” yol açmasını gerekçe göstererek Salı günkü akşam yemeğine daveti reddettiğini söyledi.

Öte yandan Müslüman ve pasifist gruplar, Beyaz Saray yakınındaki Lafayette Park'ta protesto iftarı düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir