Almanya ve Körfez ülkeleri Lübnan’a seyahat uyarısı yaptı; Beyrut, “endişe verici durum yok” dedi

Lübnan’ın geçici başbakanı Necib Mikati, Almanya ve Körfez ülkelerinin, şiddet olaylarının ardından yeni seyahat uyarıları yayınlaması üzerine, “endişe ya da paniğe” gerek olmadığı açıklaması yaptı.

Lübnan’ın geçici başbakanı Necib Mikati, Almanya ve Körfez ülkelerinin, şiddet olaylarının ardından yeni seyahat uyarıları yayınlaması üzerine, “endişe ya da paniğe” gerek olmadığı açıklaması yaptı. 

Suudi Arabistan, Kuveyt, Almanya ve İngiltere, Lübnan’ın güneyindeki Filistin mülteci kampı Ayn el-Helva’da rakip silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalar üzerine seyahat uyarılarını güncelledi.

Kriz üzerine Mikati, İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi ve Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib başkent Beyrut’taki Hükümet Sarayı’nda toplantı yaptı. 

Toplantıda, “ülkedeki genel güvenlik durumunun panik ve endişe verici boyutta olmadığı, istikrarın sağlanması, halkın ve turistlerin hedef alınmasının önüne geçilmesi için atılan güvenlik adımlarının yakından takip edildiği” kaydedildi. 

Lübnan’ı terk edin mesajı

Suudi Arabistan, vatandaşlarına “Lübnan topraklarını bir an önce terk etmeleri” çağrısı yaptı. Kuveyt ve Almanya da Lübnan’daki vatandaşlarından “dikkatli olmaları, güvenlik sorunu olan yerlerden ve çatışma bölgelerinden uzak durmalarını” istedi.

Bu arada Lübnan ordusu, “Ayn el-Helva Mülteci Kampı’na bir baskın düzenleneceği” iddialarını yalanladı.

Lübnan’daki en büyük Filistin mülteci kampı Ayn el-Helva’da 29 Temmuz’dan bu yana aralarında Fetih Hareketinin de bulunduğu Filistinli gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 12 kişi öldü, 60’tan fazla kişi yaralandı.

Lübnanlı tarafların arabuluculuğunda 31 Temmuz’da kamptaki Filistinli gruplar arasında ateşkes sağlandığı duyurulmuştu. Buna rağmen taraflar arasında zaman zaman çatışmalar devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir