“Akıllı kentler” ve “5G” ITU Telecom Fuarı’nda

Busan, Güney Kore, hükümetleri, teknoloji şirketlerini ve yeni dijital teknolojileri bir araya getiren yıllık ITU Telecom World Expo’ya ev sahipliği yapıyor…

Güney Kore’nin Busan şehri, hükümetleri, teknoloji şirketlerini ve yeni dijital teknolojileri tartışmak üzere bir araya getiren yıllık bir etkinliktir. O Dünya Telekomünikasyon Fuarı’na ev sahipliği yaptı.

Fuarda “akıllı şehir” teknolojileri olarak bilinen yenilikler ortaya çıktı.

O Euronews adına Busan’da düzenlenen Telecom Word etkinliğine katılan Jeremy Wilks, akıllı şehir teknolojilerine yönelik yenilikleri,
“Akıllı şehir ne anlama geliyor? Örneğin, Busan’ın trafiği izleyen ve bir kaza meydana geldiğinde sürücüleri bilgilendiren bir sistemi var. Ofis emisyonlarını izleyen ve atmosfere ne kadar sera gazı saldığınızı bildiren başka bir sistem var. Burada hastaları gerçek zamanlı izleyen, doktorlara bilgi gönderen bir sağlık sistemi var” dedi.

Lotte Data Communication’dan Aidan Lew,
Bu teknolojileri neden getirdikleri sorulduğunda “Önemli olan insanları nasıl rahat ve güvende hissettiriyorsunuz? Çünkü Koreliler zaten IoT (internet) tecrübesine sahip. Ve daha fazla hizmet ve uygulama istiyorlar.”

Akıllı şehir kavramını anlayanlar sadece Güney Koreliler değil. İsviçre’deki büyük bir cep telefonu şirketi, trafik sıkışıklığını analiz etmek için cep telefonunu nasıl kullanacağını araştırıyor.

Swisscom şirketinin akıllı şehir konseptini yöneten Raphael Rollier, “Çok fazla mobil verimiz var. Her gün tüm hatlarda 20 milyar olay oluşturuyoruz. Böylece cep telefonunuz bir antene her bağlandığında dijital bir iz bırakır. Şehirlere ulaştık ve “Size burada gerçek zamanlı trafiği gösterebiliriz. Ve bu şekilde şehir trafiğini daha iyi planlayabilirsiniz” dedi.

Gerçekten akıllı şehirler yaratmak için ultra hızlı 5G mobil ağların uygulanması gerekiyor.

O2020’den önce bu ağ için ihtiyaç duyulan spektrumu tanımlamayı ve bağlantıdaki paradigma değişimini organize etmeyi planlıyor.

O Telekomünikasyon Standartları Bürosu direktörü Chaesub Lee, “5G, tüketiciler için hiper bağlantılı ortamlar sağlıyor” dedi. Bu nedenle tüketicilerin günlük yaşamları için hazırlanan tüm bağlantılı cihazların 5G ile bağlanabilme özelliği olmalıdır.

bu yıl yapıldı O Telekom Dünyası toplantısının en önemli teması güvenlikti. Bugün 6 milyar olan bağlı cihaz sayısının 2025 yılında 200 milyara çıkması bekleniyor.

Rohde & Schwarz’ın BT güvenliği başkanı Ammar Alkassar, güvenlik endişelerine yanıt olarak, güvenlik konusunun ek önlemlerle değil, üretimin başlangıcında ele alınması gerektiğini vurguluyor:

“Siber güvenlikle başa çıkma şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor. Gelecekte yapmamız gereken, sistemlere, sistem bazında projelere ve güvenlik tasarımına daha proaktif bir şekilde bakmaktır. Bu cihazlara fazladan kutular veya ek yazılımlar eklemek değil, onları baştan güvenli bir şekilde oluşturmak önemlidir.”

Güvenlik sorularına yanıt aranırken, 5G hizmetlerinin tüketicilere ulaştırılmasına yönelik çalışmalara hız veriliyor. Güney Kore, yaklaşan Kış Olimpiyatları’nda hiper bağlantılı bir gösteri yaratmaya hazır.

KT Corporation’ın Ağ stratejisti Dongjun Lee, “5G ağını dünyada ilk kez halkın ve Olimpiyat Oyunlarının katılımcılarının kullanımına sunmaya çalışacağız. Dünyada ilk kez yapacağız” dedi.

O 5G dünyayı bağlantıda dev bir sıçramaya taşıyacağından, Telekom Dünyası katılımcılarının çoğu bu 5G Olimpiyat Denemelerini dört gözle bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir