Airbnb izinsiz ev partilerini engellemek için ‘parti karşıtı teknoloji’ kullanacağını açıkladı

Konaklama platformu Airbnb, izin almadan parti düzenleyerek rezervasyon yaptırdığı eve zarar veren misafirlere yönelik “parti karşıtı teknoloji” kullanılacağını söyledi.

Konaklama platformu Airbnb, izin almadan parti düzenleyerek rezervasyon yaptırdığı eve zarar veren misafirlere yönelik “parti karşıtı teknoloji” kullanılacağını söyledi. 

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da uygulanmaya başlayacak yeni teknolojinin ekim ayından bu yana Avustralya’da denendiği bildirildi.

Airbnb’den yapılan açıklamada, “Öncelikli hedefimiz kötü aktörlerin hizmet verdiğimiz ev sahiplerimiz, komşuları ve topluluklar üzerinde olumsuz etkisi olan izinsiz partiler yapmalarını engellemeye çalışmak” ifadeleri kullanıldı. 

Şirket, parti karşıtı teknoloji kapsamında rezervasyonun parti düzenlemek için yapılıp yapılmadığını belirlemek için “olumlu yorumlara, konuğun Airbnb’de bulunduğu sürenin uzunluğuna, seyahatin uzunluğuna, arama listesinin kayıtlı olduğu yere olan mesafesine, hafta içi ya da hafta sonu olup olmadığına” bakılacağını bildirdi. 

Airbnb Covid-19 pandemisine kadar ev sahiplerinin izni olduğu müddetçe ev partilerine izin veriyordu ancak izinsiz partiler her zaman yasaktı. 

Platform, 2019’da açık davetli ev partileri yasaklanarak evlerini sürekli parti için kiralayan ev sahiplerini platformdan uzaklaştırdı. 2020 ev partilerinde ciddi bir artış görülmesi üzerine tüm parti ve etkinlikler geçici olarak yasaklandı. 2020 haziran ayındaysa bu yasak kalıcı hale geldi. 

Parti karşıtı teknolojinin denendiği Avustralya’da bu tür izinsiz partilerin yüzde 35 oranında azaldığı bildirildi.

Airbnb, “Bu teknoloji, komşularına saygı duyan, izinsiz ya da rahatsız edici partiler nedeniyle evlerinin hasar görmesini ve diğer sorunları istemeyen ev sahiplerimize olan taahhüdümüzün bir parçası.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir