Adeta kesenin ağzını açtı! Birleşik Krallık’tan dudak uçuklatan ‘yapay zeka süper bilgisayarı’ yatırımı… 10 kat daha hızlı olacak

Engadget’e göre İngiliz hükümeti, Isambard-AI adlı şimdiye kadarki en güçlü süper bilgisayarını oluşturmak için 273 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu. Bu bilgisayar, faaliyete geçtiğinde dünyadaki en iyi yapay zeka süper bilgisayarları arasında yer alacak.

SANİYEDE 200 KATTRİLYONDAN FAZLA HESAPLAMA YAPILABİLECEK

Raporlara göre Isambard-AI, binlerce NVIDIA süper çipi içerecek ve saniyede 200 katrilyondan fazla hesaplama yapma kapasitesine sahip olacak. Bristol Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Isambard-AI’nin 2024 yazında faaliyete geçmesi bekleniyor.

10 KAT DAHA HIZLI OLACAK

NVIDIA’nın açıklamasına göre Hewlett Packard Enterprise tarafından oluşturulacak süper bilgisayar, 5.448 adet NVIDIA GH200 Grace Hopper süper çipini kullanacak. Büyük dil modellerinin eğitimi gibi yapay zeka uygulamaları için 21 exaflop’un üzerinde yapay zeka performansı veya saniyede 21 kentilyonun üzerinde kayan nokta işlemi elde etme kapasitesine sahip olacak. Bristol Üniversitesi’ne göre Isambard-AI, İngiltere’nin mevcut en hızlı süper bilgisayarından 10 kat daha hızlı olacak.

Bristol’deki Ulusal Kompozit Merkezi’nde (NCC) “bağımsız, kendi kendini soğutmalı bir veri merkezinde” barındırılacak.

Duyuru, ABD dahil birçok ülkeden liderlerin yapay zekanın geleceğini ve potansiyel risklerini tartışmak üzere bir araya geldiği Birleşik Krallık Yapay Zeka Güvenlik Zirvesi sırasında yapıldı.

Isambard-AI, sonunda Birleşik Krallık’taki diğer süper bilgisayarlara bağlanmak için kullanılacak.

Bristol Üniversitesi’nden Simon McIntosh-Smith’e göre Isambard-AI, faaliyete geçtiğinde açık bilim için dünyanın en güçlü yapay zeka sistemlerinden biri olacak.

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kız arkadaşını taşla öldürüp cesedini parçaladı!  Cezası açıklandıKız arkadaşını taşla öldürüp cesedini parçaladı! Cezası açıklandı
İn iziHamas’ın “sürpriz” saldırılarında “Ukrayna”nın izi! Habaka öldürüldü
İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Özdemir Çin heyetiyle görüştüİletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Özdemir Çin heyetiyle görüştü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir