ABD’nin Meksika sınırında düzensiz göçmenlere yaptığı muamele gündem oldu

ABD medyasına yansıyan haberlere göre, Teksas Valisi Greg Abbott ile birlikte çalışan bir subayın, “askerlere düzensiz göçmenleri sınır nehrinden nehre geri itmeleri ve su vermemeleri” talimatı verdiği iddia edildi.

Olayın, Teksas Kamu Güvenliği Departmanında görev yapan bir askerin durumu e-posta yoluyla amirine bildirmesi ve “insanlık dışı” olduğunu belirtmesi üzerine ortaya çıktığı iddia edildi. E-postada, kimliği belirsiz asker yakın zamanda Meksika’dan Rio Grande’yi geçmeye çalışan düzensiz göçmenleri caydırmak için “nehre dikenli tel barikat kurmak” gibi emirler aldığını ve engelleme çabalarının “insanlık dışı bir hatta ulaştığını” söyledi. . .

Ordudan yapılan açıklamalarda, 19 yaşındaki bir kadının dikenli tellere sarılmış halde bulunduğu ve hamile kadının kürtaj yaptırmak zorunda kaldığı, aynı tuzağa yakalanan bir çocuğun ise bacağında “önemli kesikler” olduğu kaydedildi. .

Sınırdaki bazı askerlerin düzensiz göçmenlerin boğulabileceği korkusuyla onları Meksika’ya geri götürmek için “nehre itin” emirlerine direndikleri iddia edildi.


soru cevaplandı

Teksas sınırında yasadışı göçmenlere yönelik kötü muamele, ülkenin Demokrat kanadından güçlü bir tepkiye yol açtı.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Doğruysa iğrenç, barbarca ve yanlış” sözleriyle paylaştı.

Teksas Valisi Greg Abbott’u hedef alan Jean-Pierre, “Noel arifesinin dondurucu soğuğunda göçmen çocukları yol kenarında bırakan bir valinin bunu yapması şaşırtıcı olmaz” dedi.

Teksas’tan Demokratik Temsilciler Meclisi üyesi Joaquin Castro da ABD hükümetine müdahale çağrısında bulunurken, Twitter’da dikenli tel bariyerleri “ölüm tuzaklarına” benzetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir