AB’den sığınma başvurusu reddedilenlerin geri dönüşlerini hızlandıracak strateji hazırlığı

Avrupa Birliği (AB), iltica başvuruları reddedilenlerin kendi ülkelerine geri gönderilmelerini sağlayacak bir strateji hazırlıyor.

Avrupa Birliği (AB), iltica başvuruları reddedilenlerin kendi ülkelerine geri gönderilmelerini sağlayacak bir strateji hazırlıyor.

Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Avrupa Geri Dönüş Koordinatörü Mari Juritsch ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Geçen yıl 330 bin kişinin AB’ye yasa dışı yollardan girdiğinin altını çizen Johansson, “2022’de AB’ye 924 bin sığınma başvurusu yapıldı. Bu, AB’ye yasa dışı girişin 3 katına tekabül ediyor” dedi. dedi.

Komisyonun bugün etkili bir geri dönüş stratejisi sunduğunu belirten Johansson, bu belgenin AB dönem başkanlığı döneminde 26-27 Ocak’ta İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak gayri resmi içişleri bakanları toplantısında görüşüleceğini söyledi.

Johanson dedi ki:

“AB’de kalmaya uygun olmayanlar kendi ülkelerine iade edilmelidir. İltica sistemini korumanın yolu budur. Uluslararası korumaya ihtiyacı olanlar içeri alınmalı ve uluslararası korumaya ihtiyacı olmayanlar geri gönderilmelidir.” AB Üye Devletlerinde her yıl yaklaşık 300.000 iade kararı alınıyor. Her yıl sadece 70.000 civarında iade kararı veriliyor.”

Juritsch, “Açıkçası, geri dönüşlerin henüz paylaşılan bir çalışma alanı ve paylaşılan bir sorumluluk olarak algılanmadığı açıktır” dedi. dedi.

AB Geri Dönüş Koordinatörü, “Özellikle önemli siyasi engellerin veya temel hak sorunlarının olmadığı üçüncü ülkelerde, toplam geri dönüş sayısı artırılmalı ve artırılmalıdır.” dedi. o ifadeleri kullandı

Henüz detayları paylaşılmayan strateji, mevcut iade ihtiyaçlarına cevap verecek önlemleri, hızlandırılmış iade prosedürlerini ve bu prosedürlerin yönetiminin dijitalleştirilmesini içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir