ABD'den TikTok kararı! Doğrulama geldi: 'Bu bir casus balonu'

ABD'nin TikTok ile savaşı devam ediyor. Bugün Temsilciler Meclisi'nde sosyal medya platformu TikTok'ta bir oylama gerçekleşti. Mecliste yapılan oylamada, Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu sosyal medya platformu TikTok'un, ABD varlıklarının başka bir şirkete satılmaması halinde ülkede yasaklanmasını öngören yasa tasarısı 58'e karşı 360 oyla kabul edildi.

SENATO SONRASINDA ONAYI BİDEN'E SUNULACAK

Tasarıya göre ByteDance'in TikTok'u elden çıkarmak için 6 ay ila 1 yıl süresi var. Tasarıda ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden'ın satışta ilerleme kaydedildiğini belirlemesi halinde satış süresinin 90 gün daha uzatılabileceği belirtiliyor.
Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan tasarı, Senato'da yapılacak oylamanın ardından Biden'ın onayına sunulacak.

“CASUS BİR TOPRAKTIR”

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCaul, oylamanın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu yasa tasarısı Amerikalıları ve özellikle Amerikalı çocukları, Çin propagandasının TikTok uygulaması üzerindeki kötü etkisinden koruyor. “Bu uygulama Amerikan telefonlarındaki casusluk balonudur” dedi.

TikTok bu hafta başında yaptığı açıklamada, devasa dış ve insani yardım maskesini kullanarak 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğünü ayaklar altına alacak, 7 milyon işletmeye zarar verecek ve bir platformu kapatacak bir yasak tasarısını bir kez daha empoze etti. Bu da Amerikan ekonomisine yılda 24 milyar dolar katkıda bulunuyor. “Onları kullanmanız çok yazık” dedi.

BİDEN “ONAYLACAĞIM” DEDİ

ABD Başkanı Biden geçen ay yaptığı açıklamada, “Tasarı geçerse ben de geçireceğim” demişti.

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Türkiye-İran sınırında 4,4 büyüklüğünde deprem!Türkiye-İran sınırında 4,4 büyüklüğünde deprem!
AK İzmir Milletvekili Hamza Dağ: "İzmir'de kojenerasyonla yönetilen belediyelerin toplam borcu yaklaşık 100 milyar lira."AK İzmir Milletvekili Hamza Dağ: “CHP'nin İzmir'de yönettiği belediyelerin toplam borcu 100 milyar lira civarında.”
İstinyePark'ta yangın paniği!  Duman alışveriş merkezini doldurduİstinyePark'ta yangın paniği! Duman alışveriş merkezini doldurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir