ABD’den, Navalny’nin ölümü dolayısıyla Rusya’ya yeni yaptırımlar geliyor

Washington, üçüncü ülkelerde bulunsalar bile Rusya’nın savaş üretimi çabalarını finanse edenlere yaptırım uygulamayı planlıyor

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’da iki yıldır devam eden savaş ve Rus muhalif Alexei Navalny’nin hapishanede ölümü nedeniyle ülkesinin Cuma günü Moskova’ya yönelik bir dizi yaptırım paketini açıklayacağını söyledi.

Kaliforniya gezisi öncesinde basına konuşan Biden, yaptırımların içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Rusya’ya yönelik son yaptırımların ülkenin savunma ve sanayi üslerinin yanı sıra ekonominin gelir kaynaklarını da hedef alacağını söyledi.

Sullivan, “Yeni yaptırım paketi, Navalny’nin başına gelenler ve Ukrayna’daki savaş sırasındaki eylemleri nedeniyle Rusya’yı hedef alacak” dedi. Dedi.

Bu arada Reuters’e konuşan ABD’li bir yetkili, Washington’un Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ikinci yıldönümü için Moskova’ya yönelik bir yaptırım paketi planladığını ve Beyaz Saray’ın Rus muhalifin ölümüne tepki olarak bu yaptırım planını güncellediğini hatırlattı. kamuoyuna açıklamış ve açıklayacağını beyan etmiştir.

Üçüncü ülke vatandaşlarına da yaptırımlar uygulanabilir

Hazine Bakanlığı Terörle Mücadele ve Mali Suçlardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Brian Nelson, bu hafta Avrupa’ya yapacağı ziyarette mevkidaşlarıyla yeni yaptırımları görüşecek.

Almanya, Belçika ve Fransa’ya yapacağı ziyaretler sırasında Nelson, Washington’un Rusya’nın savaş üretimi çabalarını finanse edenlere üçüncü ülkelerde olsalar bile yaptırım uygulama isteğini dile getirecek.

Rus muhalifin ölümü

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri, 16 Şubat’ta hükümlü muhalif Aleksey Navalny’nin hapishanede öldüğünü ve ölüm nedeninin araştırılacağını kaydetmişti.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Federal Ceza İnfaz Kurumu’nun Navalny’nin ölüm nedenlerini belirli kurallar çerçevesinde araştırdığını ve bu konuda herhangi bir talimata gerek olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Ben doktorlar bunu yerine getireceğim. Gerekli incelemeler yapılıyor.”

Navalny, Almanya’nın başkenti Berlin’de zehirlenme iddiasıyla tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de başkent Moskova’ya dönüşünde havaalanında tutuklandı.

Rusya Federal Cezaevi Servisi’nin talebi üzerine, hakkında 2 Şubat 2021’de Moskova mahkemesinde açılan dava sonuçlandırılarak, yolsuzluk davası nedeniyle geçmişte verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezası da adli para cezasına dönüştürüldü. Adli inceleme koşullarını karşılamadığı için normal hapis cezasına çarptırıldı.

Rus mahkemesi, Ağustos 2023 itibarıyla cezaevinde bulunan Navalny’yi aşırılıkçı bir topluluk oluşturmak suçundan 19 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Navalny, geçen yılın Ocak ayında Rusya’da terörizm ve aşırıcılıkla bağlantılı kişiler listesine dahil edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir