ABD uçak seyahatlerinde Covid-19 testi yaptırma zorunluluğunu kaldırıyor

Amerika Birleşik Devletleri hava yoluyla ülkeye seyahat edecek yolcular için uçuş gününde Covid-19 testi yapma zorunluluğunu kaldırıyor. Uygulamanın 12 Haziran’da yürürlüğe girmesi bekleniyor

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hava yoluyla ülkeye seyahat edecek yolcular için uçuş gününde Covid-19 testi yapma zorunluluğunu kaldırıyor. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin uluslararası seyahatlerde Covid-19 testlerine gerek kalmadığına dair kararı üzerine harekete geçildiğini belirten yetkililer, her 90 günde bir test ihtiyacının yeniden değerlendirileceğinin ve yeni, sorun yaratabilecek varyantların ortaya çıkması halinde test zorunluluğuna geri dönülebileceğinin altını çizdi. 

Uluslararası seyahatler öncesinde zorunlu test uygulaması ABD Başkanı Joe Biden yönetiminde geçen yıl birçok Avrupa ülkesi, Çin, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve İran’a uygulanan seyahat yasağının kaldırılması sırasında getirilmişti. Uygulamayla aynı dönemde ABD’ye seyahat edecek göçmen olmayan yabancı yetişkinlerin bazı sınırlı istisnalar dışında tam doz Covid-19 aşısı yaptırması da şart koşulmuştu. 

Test zorunluluğunun ilk getirildiği sırada tam aşılıların seyahatlerinden üç gün önce, aşısızların ise yolculuk gününde yapılan testte negatif sonuç sunması istenmişti. Ancak kasım ayında Omicron varyantının ortaya çıkması üzerine kurallar sıkılaştırılmış, aşı durumuna bakılmaksızın bütün yolculardan seyahat gününde negatif test sunması istenmişti.

Hava yolu ve turizm şirketleri Covid-19 testlerinin uluslararası seyahat rezervasyonlarını olumsuz etkilediğini belirterek aylardır bu kuralın kaldırılması için baskı yapıyordu. Birçok ülke turizmi teşvik etmek için tam aşılılara test zorunluluğunu kaldırmış durumda.

ABD’de uygulamanın 12 Haziran pazar günü doğu saatiyle gece yarısı yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu tarihten itibaren Covid-19 testi yaptırmak tedbir amaçlı olarak tavsiye edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir