54 milyon dolar İsrail’e geçti

İsrail güçlerinin, 7 Ekim’den bu yana saldırı altında olan Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bir bankadan 200 milyon şekel (54,4 milyon dolar) ele geçirdiği bildirildi.

İsrail gazetesi Maariv’in haberlerinde, İsrail güçlerinin Gazze’nin kuzeyindeki Rimal bölgesindeki bir bankanın parasına el koyduğunu okuyoruz. Ele geçirilen para miktarının 54,4 milyon dolar olduğu belirlendi.

Öte yandan İsrail askerlerinin Gazze’de yerinden edilmiş Filistinlilerin evlerinden değerli eşyaları çaldığına dair haber ve görüntüler gelmeye devam ediyor. İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberinde bir İsrailli gülümsüyor ve kameraya Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’taki bir Filistinlinin evinden çalınan aynayı gösteriyor.

İsrailli bir asker, Gazze’nin kuzeyinde bir Filistinlinin evinde bulup götürdüğü değerli saatlerin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

EVLERİNİ DE KAYBETTİLER

İsrailli bir askeri doktor, askerlerin Gazze Şeridi’ndeki evleri yağmaladığını ve ateşe verdiğini söyledi. Yediot Ahronot gazetesi baş analisti Nahum Barnea’ya mektup gönderen ismi açıklanmayan askeri doktor, Gazze’de yağma yaşandığını söyledi. “neredeyse kurumsallaşmış” o yazdı.

Mektupta İsrail askerlerinin Gazze’deki evlerden büyük miktarda yatak, gaz sobası, elektrikli süpürge, motosiklet ve bisiklet yağmaladığı belirtiliyor.

Yağma ve yakma olaylarının ordudaki disiplin eksikliğini gösterdiğini belirten İsrailli doktor, şu ifadeleri kullandı:

“Silahlı kuvvetler aralıklı olarak evleri yakmaya başlıyor ve tugay komutanı da bunun onun için sorun olmadığını söylüyor. Askerlerin ilettiği siyasi mesajların önünde neredeyse hiçbir engel yok, onlar her zaman sağcı ve çoğu zaman aşırıcı. Ve liderler buna göz yumuyor. bu konuda.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir